Skip to content

Първи ден от Втора Национална конференция по ваксинопредотвратими заболявания (ГАЛЕРИЯ)

“Изглежда, че живеем във век на инфекциозните заболявания, затова такива събития са много важни”, каза Момчил Баев, дм, основател на Фондация Астра Форум.
Той подчерта, че тази година Фондация Астра Форум е приела зелена политика по отношение на събитието, опитвайки се да минимизираме използването на пластмасови бутилки, чаши и чинии за еднократна употреба. “Премахвайки пластмасата, ние гарантираме намаляване на въглеродния отпечатък и гарантираме загриженост към природата.”

Акцентите:

👉Доц. Кунчев даде старт на III панел с тема „Регулаторни и организационни въпроси във ваксинопрофилактиката“. „Много съм доволен от темата, която организаторите са ми отредили, защото участниците в този панел ще кажат достатъчно ясно нещата и ще поставят основните проблеми, за които се борим.“
„Когато ме поканиха за Втората Конференция по ваксинопредотвратими заболявания, си помислих – има ли какво ново да говорим, какво ново ще кажем? Истината е , че дискусията в първите два панела беше много жива и различна, всеки говори за едни и същи проблеми, но погледнати от различни страни“, отбеляза доц. Кунчев.
👉Маг. фарм. Богдан Кирилов от Изпълнителната агенция по лекарствата заяви, че такъв тип форуми дават поле за търсене на решения. „От регулаторната гледна точка, едно от нещата, което е важно да бъде отбелязано, е пътят на лекарствата до пациента.“
Кирилов отчете, че е голяма радост, че България има традиция в производството на ваксини.
👉Д-р Александър Симидчиев от Здравна комисия към НС изтъкна като проблем, че има много сериозно разминаване между очакванията към Парламента и нещата, които Парламентът върши.
Той напомни, че у нас има закони с промени по 3 страници. „Защо променяме нещо толкова много, а не натиснем рестарт-а и не създадем наново законите тогава?“
👉Д-р Симидчиев представи предложението здравеопазването да бъде разделено на две – болничната грижа и профилактика. „Също така, едно от нещата, които предложих преди известно време, е пациентите не само да имат права, а поне 9 задължения, като първото е да задължава пациента да изрича само истината на своя лекар. Това срещна сериозен отпор.“
В панела се породи дискусия да стане ваксината за HPV задължителна, като това се направи през закона, а не през наредбата.
👉Маг. фарм. Богдан Кирилов отговори на въпроса, зададен от аудиторията – колко съобщения годишно се получават за нежелани реакции от ваксини. „От 2018 до 2022 средно годишно между 1700 и 1900 съобщения получаваме за нежелани лекарствени реакции. Около 230 обаче са съобщенията за нежелани реакции, касаещи COVID ваксините, което е положителна новина.“
👉 „Светът е оцелял, защото се е имунизирал.“
Д-р Веселина Кендерова , д.м., от Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Токуда отбеляза няколко важни неща в V панел – „Добри имунизационни практики“:
– Децата с хронични белодробни заболявания се имунизират с всички ваксини от имунизационния план на съответната държава;
-Желателно е да се прилагат допълнителни ваксини и бустер дози за противогрипна, противококлюшна и пневмококова ваксини;
-Предотвратяването на екзацербациите е важна стъпка в поддържането на дългосрочното здраве на белите дробове и ваксините играят важна роля в този процес.
👉„Инфекциозните усложнения са сериозна причина за заболяемост и смъртност при пациентите със злокачествени заболявания, особено в хода на антинеопластично лечение и след Апогенна СКТ. Превенцията им с помощта на ваксини е важен аспект от клиничното поведение, като имунокомпроментиращите ефекти, както на подлежащото заболяване, така и на провежданата терапия, трябва да се вземат предвид за оптимална успеваемост на ваксинационната политика“, каза д-р Пенка Ганева, НСБАЛХЗ.
👉„Каква е подходящата схема на пневмококова ваксинация след СКТ? Пациентите с хематологично злокачествено заболяване и реципиенти на СКТ са изложени 45-55 пъти на по-висок риск (годишна честота 217-266/ 100 00 лица) от развитие на инванзивна пневмококова болест (IPD), отколкото общата популация, главно поради придобитата хипогамаглобулинемия.“

Подкрепете ни сега

Лесно и бързо! Без минимален превод!