Здравеопазване
Наука за устойчиво бъдеще
Здравето е един от основните фактори за благосъстоянието на обществото и устойчивото развитие. След десетилетия реформи в сектор „Здравеопазване“ у нас, делът на неудовлетворените остава значителен.
Необходимост
Здравеопазването не е изолиран феномен от обществено-политическите процеси на промяна през последните десетилетия. Здравният статус на населението се определя от редица детерминанти, които представят сериозни предизвикателства пред него. Българското здравеопазване догонва нуждите и потребностите на населението без да успява да ги покрие цялостно.
Основните предизвикателства пред здравето са хроничните болести като в условията на световна пандемия заразните болести остават във фокуса на националните и международни институции. Различните инфекциозни патогени, които имат пандемичен потенциал се превръщат във все по-голям риск за националната и международна сигурност, както и за здравето на обществата ни. Борбата с тях трябва да се провежда на всички обществени нива с участието на експерти, политически фигури, граждани и граждански организации.
Предизвикателства
- Провеждане на здравеопазна политика, основана на наука и доказатлства.
- Неправилното разпределение на ресурсите – системата с т.нар. клинични пътеки, приоритетно финансиране на големи ЛЗ в няколко областни града и оголване на останалите региони в страната.
- Хроничният недостиг на специалисти. Малко повече от половината медицински служители в България са на възраст над 50 години, показват данните на Евростат за третото тримесечие на 2020 година. По този показател страната ни е на първо място в ЕС. Емиграцията на млади специалисти поради невъзможност за адекватна професионална специализация и реализация у нас е основен риск за функционирането на системата в бъдеще.
- Цялостната кадрова политика в здравеопазването. Липсват достатъчно възможности за специализация на лекари, фаворизират се отделни медицински специалности за сметка на други; несправедливо финансиране на различните медицински направления.
- Липса на целенасочена, базирана на резултати профилактика. Необходима е промяна във фокуса на здравеопазването от лечение към профилактика.
- Недостиг на образованост, разбиране по проблемите на донорството.
Мисия
Организацията работи по проблемите на общественото здраве, превантивната и социална медицина, както и ваксинопредотвратимите заболявания. Експертизата на Фондация Астра Форум е подкрепена от Консултативен съвет, в който участват изследователи и практици в различни сфери на науката, вкл. медицина. Сред основните задачи, които подкрепят мисията и целите е работата по националния имунизационен календар – задължителни и препоръчителни имунизации и такива, прилагани по национални програми.
- Семинари и обучения за лекари в извънболничната помощ по проблемите на ваксините, COVID-19 и комуникацията между лекари и пациенти за повишаване на ваксинационното покритие у нас;
- Организация и участие в научно-практически конференции за общопрактикуващи лекари и специалисти в различни медицински специалности;
- Научни изследвания в сферата на медицината и здравеопазването, които дават доказателствена база на инициативите на екипа;
- Разработка на методически ръководства и адаптиране на ръководства на международни организации като СЗО и ООН.