Спасяването на българските евреи
България е една от малкото европейски страни, която успява да спаси от депортиране в нацистките концлагери евреите, живеещи по нашите земи.
Историята
През 1943 година лудостта на Втората световна война продължава да сее разруха из Европа. Концентрационните лагери, сред които Аушвиц, Майданек и Треблина са смъртна присъда за всички, попаднали там.
Именно в Треблинка трябва да бъдат депортирани българските евреи. Влакът е трябвало да бъде композиран в Пловдив.
С безпрецедентната подкрепа на духовен, интелектуален и политически елит, държавният глава Цар Борис III не допуска евреите с българско гражданство да отпътуват към сигурна смърт. В защита на българските евреи се обявяват и 43 депутати, начело с подпредседателя на събранието, Димитър Пешев, Българската православна църква, интелектуалци, писатели, художници и обикновени граждани. Те отправят публично своето протестно писмо до министър-председателя:
“Честта на България и на нейния народ е не само въпрос на чувство. Тя е преди всичко елемент на нейната политика.”
На 9 март 1943 година е отменена заповедта на депортацията на евреите, а на 10 март са освободени част от задържаните евреи.
Така е спряно депортирането на близо 50 000 души
към концентрационните лагери в Германия.
Всъщност българската държава спасява от преследване не само евреите, които са български граждани, но и няколко хиляди евреи чужди поданици чрез свои дипломатически представители в чужбина, чрез Международния червен кръст и т.н. Това обяснява и защо България е единствената страна в Европа през Втората световна война, в която след края на войната евреите са повече, отколкото в началото.
Спасяването на българските евреи е единствен по рода си акт, с който цял народ се опълчва срещу антисемитската политика в годините на Втората световна война.
Знаете ли, че...
- Приблизително 6 милиона са евреите, станали жертва на систематичното нацистко преследване.
Правителства и експерти от различни държави, сред които и България, са обединени в Международния алианс за възпоменание на Холокоста (International Holocaust Remembrance Alliance). Към днешна дата мрежата на IHRA обхваща над 40 държави, както и ключови международни партньорски организации, представители на водещи световни институции.
Филми за Холокоста, които да гледате:
- “Списъкът на Шиндлер”
- “Пианистът”
- “Хари Хафт”
- „Изборът на Софи“
- „Момчето с раираната пижама“