Защо Омикрон засяга сериозно европейски държави с високо ваксинационно покритие?
Димитър Фердинандов
Омикрон вариантът на SARS-CoV-2 напълно изненада научната общност с огромния си брой мутации и неочаквано поведение. Новият вариант изключително бързо се разпространи в световен мащаб и накара няколко високоваксинирани европейски държави отново да въведат по-строги противоепидемчни мерки. Но дали ваксинационната кампания наистина се провали в предпазването на Европа, както нейните противници твърдят? Всъщност, масовата имунизация вероятно играе ключова роля в намаляването на щетите, които Омикрон нанесе на Стария континент. Ще проучим как в следващите редове.
Резултат от ваксинационната кампания?
Броят на заразените не е ключов
Защо вирусът засяга привидно лесно хора с имунитет?
Как имунната система реагира на вирусите на лигавицата?
Проблемът при SARS-CoV-2 (вирусът на заболяването COVID-19) и други вируси на лигавицата (грип, риновируси и други) е, че те предизвикват инфекция преди да бъдат засечени от имунната система. Лигавицата е първата линия на отбрана на органите в човешкото тяло. Клетките ѝ са на практика направени, за да бъдат инфектирани. Когато това се случи, те започват да произвеждат сигнализиращи протеини, наречени интерферони, които активират имунната система и ѝ помагат да локализира инфекцията.
Веднъж локализирали инфекцията, първите притекли се имунни клетки започват да опознават патогена, а част от тях започват да търсят специализирани имунокомпетентни клетки, които знаят как да се справят с инфекцията. Тези специализирани клетки са познати като Т- и В-лимфоцити и са носители на специфичния имунен отговор. Колкото по-бързо имунната система локализира къде в тялото се намират Т- и В-лимфоцитите и ги отведе до мястото на инфекцията, толкова по-бързо и леко ще премине заболяването.
Във времето, в което част от притеклите се имунни клетки търсят Т- и В-лимфоцитите, останалите на мястото на инфекцията имунни клетки предприемат действия по намаляване на намаляване на щетите. Примери за ключови действия са повишаването на телесната температура и внасянето на кръв в мястото на инфекцията. Това се прави с цел да се затрудни разпространението на патогена и да се улесни работата на имунната система. С кръвта, освен повече имунни клетки пристигат и Системата на комплемента (спомагащи протеини) и заветните антитела.
Антителата се прикрепят към ключови протеини на патогена. При вирусите така възпрепятстват инфектирането на клетки, като правят връзката между вируса и клетката невъзможна. За SARS-CoV-2 неутрализиращи са антителата към шиповидния (S) протеин, които не позволяват на вируса да се свърже с мембранния ACE-2 ензим и да нахлуе в клетката.
Кое е определящо за бързото неутрализиране на вирус на лигавицата и как Омикрон накланя везните в своя полза?
Колкото по-бързо може да се открие инфекцията, да се внесат достатъчно антитела и да се съберат Т- и В-лимфоцити, толкова по-бързо и лесно би преминала инфекцията.
При Делта и особено Омикрон вариантите на SARS-CoV-2 се наблюдават мутации върху един от неструктурните протеини на вируса, които позволяват на вируса да попречи на секрецията на интерферони при инфекция, с което забавят откриването ѝ значително. Отделно, двата варианта притежават мутации върху шиповидния (S) протеин, които позволяват по-лесно, сигурно и бързо инфектиране. Омикрон вариантът притежава подобни мутации в невиждани количества. Това означава, че вариантът е способен по-бързо да създава значителна инфекция в горните дихателни пътища, докато държи имунната система в неведение. Множеството копия на вируса по-лесно попадат в респираторни капчици, които, напускайки организма на заболелия – чрез говорене, кихане, кашляне – водят до заразяване на околните.
Как можем да се предпазим?
Тъй като не можем да повлияем върху скоростта, с която имунната система открива инфекцията, се налага да осигурим адекватен и бърз имунен отговор след засичането на вируса, чрез който да избегнем по-тежко боледуване. Това може да се случи, ако имунната система е добре подготвена и притежава необходимите ресурси – антитела и Т- и В-лимфоцити. Имунната система се подготвя най-добре чрез ваксиниране, затова е изключително важно повече хора, особено тези в риск, да се имунизират или реимунизират с бустерна доза. (Nemet, 2021) (GeurtsvanKessel, 2021)
Как ще се отрази Омикрон върху България?
Източници:
Nemet, I., Kliker, L., Lustig, Y., Zuckerman, N., Erster, O., Cohen, C., Kreiss, Y., Alroy-Preis, S., Regev-Yochay, G., Mendelson, E., & Mandelboim, M. (2021). Third BNT162b2 Vaccination Neutralization of SARS-CoV-2 Omicron Infection. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMc2119358
Wolter, N., Jassat, W., Walaza, S., Welch, R., et al. (2021). Early assessment of the clinical severity of the SARS-CoV-2 Omicron variant in South Africa. MedRxiv, 2021.12.21.21268116. https://doi.org/10.1101/2021.12.21.21268116
Collie, S., Champion, J., Moultrie, H., Bekker, L.-G., & Gray, G. (2021). Effectiveness of BNT162b2 Vaccine against Omicron Variant in South Africa. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMc2119270
GeurtsvanKessel, C. H., Geers, D., Schmitz, K. S., et al. (2021). Divergent SARS CoV-2 Omicron-specific T- and B-cell responses in COVID-19 vaccine recipients. medRxiv, 2021.2012.2027.21268416. https://doi.org/10.1101/2021.12.27.21268416