Skip to content

Проведе се първата научно-практическа конференция за лекари от извънболничната помощ на тема „Комуникация с пациенти за подобряване на ваксинационното покритие“

Развитието на пандемичната обстановка у нас и по света, последиците от преболедуване на коронавирусната инфекция, военната ситуация в Украйна и огромната бежанска вълна са сериозни рискове за общественото здраве в България. Те са важни предпоставки за необходимостта от ускоряване на имунопрофилактиката и надзорът на заразните болести в страната. Това бе фундаментът на провелата се между 25.03. и 27.03.2022 в к.к. „Боровец“ първа научно-практическа конференция на тема „Комуникация с пациенти за по-добряване на ваксинационното покритие”. Тя бе насочена към лекари от извънболничната помощ, а лектори бяха изтъкнати специалисти по вирусология, кардиология, имунология, психология, психиатрия, епидемиолози, специалисти по вътрешни и инфекциозни болести и др.

Акцентът на конференцията беше поставен върху доверието в общуването между лекар и пациент. Пред участниците бяха представени различни подходи за изграждане на това доверие като условие за добри резултатите в профилактиката и лечението на пациентите. Специално внимание беше обърнато на обхвата на защитата на българските граждани и на украинците , търсещи убежище у нас, от ваксинопредотвратимите заболявания. Докладвано бе, че България изостава в сравнение с останалите европейски страни при ваксинацията срещу COVID-19, но и че разпространението на фалшиви новини около тези ваксини са оказали влияние и върху ваксинациите по задължителния имунизационен календар в България. Това създава опасност за възникване от епидемични взривове от заболявания, които са били ликвидирани в страната ни. Затова отново беше припомнен призивът на СЗО за непрекъсване редовната имунопрофилактика, за да се избегнат вторични здравни и икономически кризи.

Снимки: Полина Тодорова, MedicalNews

Научно-практическата конференция се организира от Фондация Астра Форум и Представителството на Европейската комисия в България под патронажа на Комисията по здравеопазване в 47. НС със съдействието на Министерство на здравеопазването и Българския лекарски съюз. То бе подкрепено от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, Медицинския университет в Пловдив, Центърът за анализи и кризисни комуникации, Националния център по обществено здраве и анализи, представителствата на СЗО и УНИЦЕФ в България

Снимки: Полина Тодорова, MedicalNews

Подкрепете ни сега

Лесно и бързо! Без минимален превод!